Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

29 Nisan 2009 Çarşamba

İşler yolunda
Mevsimin MAŞALLAH İlk çift katlı ballıklı kovanına ulaştık.Anaların bir kısmınıda bu arımızdan transfer yaptık.Yalnız bu arının tek kusuru var...Acayip hırçın.Ne kadar sağlam giyinsemde mutlaka bu arıya dokundummu en az beş sokac yiyorum.Bu arıyı nasıl sakinleştirmeli bilmiyorum.Ama tek çözüm yavaş yavaş ve derinden çalışmak gerek.Bu kovana en erken 20 dakikada bakmak lazım.

Kovanlardaki bal stoğu maksimum düzeyde.Arıların bir kısmından bal hasadı yapabilirim.Yapmak zorundayımda.Çünkü;Arıların bir kısmı resmen bala yöneldi. Ana arıya yumurta atması için boş örülmüş peteği diğer kovanlardan alıp veriyorum.Ama nafile yine balı koyduğum peteğe hemen dolduruyor.Öyle olunca bal hasadı yapacağız gibi.


Cumartesinden beri Blogdan ayrı kaldık.Bilgisayar sistemimizdeki teknik arıza yani çökme sonucu oluşan durumun giderilmesi yeni bir antivirüsprogramı ve yükleme bu güne kadar uzak kalmamıza neden oldu.Transferlerimiz sonucu istenilen sayıda ana transferini gerçekleştirdik.Sayıyı net bilmiyorum.Ama 120-150 arası ana gelişiyor.İlk analarımızın gelişine 8-9 gün var.Yeni bölmelere başlıyoruz. Ana arı üretme işini şimdilik tamamladık.
Ancak ana arı üretme işine 1 ay sonra Toroslarda yaylada devam edeceğiz.Çünkü;Güz bölmeside yapmak istiyorum.Artık bal kadar arı üretme işinede yöneleceğim.Arıyada rağbet iyi.Arı satarakda gelir elde etmeliyim.Sadece bal yetmiyor.Kış sonu bahar hazırlığı bal mevsimi çalışmaları nakil ve aracımızın yakıtı derken hayli bir masrafımız oluyor.Bu masrafı sadece bal ile karşılamaya çalışmak ekonomik açıdan sıkıntılarıda beraberinde taşıyor.
Bu günlük raporumuz bu kadar.Hoşça kalın.Arıcı 07-Antalya
Arıcı 07-Toroslarda
Hayati İNAL
Yorum Gönder