Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

21 Nisan 2009 Salı

MESKEN TUTTUM ARILIĞI


Bugün yine öğleden sonra arılıkdayım.Hergünkü gibi.Bazı kovanları kontrol ettim.Transfer yaptığım kovanlara baktım. 8-10 kadar tutmuş.Az tutmasının se beblerini düşünürken yeterince polen bulunmadığını tesbit ettim.2 Transfer kovanımada başka kovanlardan 1 er tane polence güçlü çıta ekledim.Tutan transferleri besleyici kovana alacağım.Sanırım transfer kovanlarındaki arı yoğunluğu tam istenilen kıvamda değil.Bence 2. eksiklikde bu olsa gerek.Yarın yine tutan anaları besleyici kovanlara alacağız. tutma sayısı düşük olursa demekki kovanlarda ki arı sayısı düşük demektir.Başka bir teknik eksikliğim yok.Bizim ana arıcı İbrahim Albayrak ile yaptığım telefon trafiğinden çıkan sonuç bu.Öyle olunca Transfer yaparken transfer sayısını azaltacağız. yani 15-20 arası transfer yaparak tutma oranını yükselteceğiz.
Yukardaki resim arılığın arkasından Antalya ya doğru alındı.Resmi tıklarsanız Antalya şehrinin arılığa 6-7 km kadar ancak olduğunu görebilirsiniz.


Yine arılığımın arkasından Antalya ya doğru alınmış bir resim daha.


Buda arılığımızın arkası.Oradada Kullandığımız su şebekesi,Modern bir orman masası ve Bizim düldül duruyor.Ama bu masa ve sandalyede oturmaya çok zaman olmuyor desek doğru olacak.Çünkü;Öylesine unutkanım ki...Bu gün arılığa gelirken görme gözlüğümü almayı unutmuşum.Dünde unutmuştum.Hava parçalı bulutlu olunca dün fazla bir transfer yapamamıştım.Bugün güneşe oturdum.15 dakikada yapacağım transferleri 45 dakikada yaptım.Ancak yorucu oldu.Görmek için göz kaslarını gererken kafama ağrı geldi.Yinede gözlüksüz olsada yapmamız gereken transferleri yaptık.Çok şükür Allaha ...Yinede görebiliyormuşuz.


Allaha şükürler olsun.Arılarımızdaki gelişme hem iyi,hemde nektar akışı güzel.Yeterince bal stoğunu ürettiler.Bal olgunlaşsa hemen sağıma dahi geçebilirim.Artık sadece gelişme aşamasındaki geriden gelen katsız ve zayıf kovanlara ihtiyaç varsa invert takviyesi yapılıyor.Oda kovan başı ihtiyacı olana 100 cc kadar.Yni bir çay bardağı kadar ancak.Arı kendisi nektar buluyorsa takviye yapmaya gerek yok diyebilirim.Bu günkü günlü,ğümüz de haberler bunlardan ibaret. ...Arıcı 07-Antalya
Arıcı 07-Toroslarda
Hayati İNAL
Posted by Picasa
Yorum Gönder