Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

11 Ağustos 2009 Salı

İŞLERİMDEN HABERLER

Arıcı dostlarım;Bugünlerde işlerimiz öylesine yoğunlaşıyorki....Allah inşaallah sağlık ve sıhhat nasip ederde Ramazana kadar tamamlarız.
Öncelikle ve ivedilikle yapılacak işimiz;Toroslardaki arılığımızdaki arılarımızın hasat edilmesi.Çünkü,Ballar sırlansın diyerek bugüne kadar bu hasat işini bıraktık.Diğer bir engelde Eyambahurdu.Bunun yanında Asker oğlumun dağıtımıda Ağustosun 8 zi olunca birazda onunla ilgilenip beraber olmak istedim.
Allah kısmet ederse cumartesi günü bal hasadına başlayacağım.herhalde 2-3 günde hasat eder süzer işi tamamlarım.Tabiki iş arkasından başlayacak.Güz dönemi işlerine başlayacağız.Varroa ile etkin mücadele etkin biçimde sürüyor.Kekik suyu daima kovanlara pompalanıyor.Fazla bir varroa sıkıntısı görünmüyor.Varroa ile en kolay mücadele etme yolu arılıkda zayıf kovan olmayacak.Bunun yanında kovanda arının basmadığı boş petek kış yaz olmayacak.Arı en sondaki peteği örüp kullanacak.Herne sebeble olursa olsun kullanmıyorsa o petek o kovandan alınmalı...Hatda kovandaki peteklerdeki arı yoğunluğu maksimum düzeyde olmalı.Öyle olunca arıya son verilen ham petek çabuk örülüp,kullanılıyor.bu uygulama arının gelişmesinede yardımcı oluyor.Petekdeki arı yoğunluğu artınca mevsimine göre ısıtma veya soğutma işide kolayca yapılıyor.
Sahil arılığımızdada işler düzenli görülüyor.Bugün değişik kovanlardan arılı 5 adet petek alarak yeni bir bölme kovan oluşturdum.Tabiki ana vermedim.Fazla ana yokki............Peki;...Ana arı üretme gayreti ve çabasına devam..........Ana arı yı transfer tekniği kullanıp üretmeliyim.40-50 kadar daha ana arı üretme çabasında olacağız.İki sebebden dolayı...1.cisi yayladaki güçlü arılardan güz bölmesi ile arı üretme. 2.ise yaşlı anaları değiştirmeye gayret.Arılıkda fazla yaşlı anada kalmadı.En fazla 15 civarı 2008 ve altı ana vardır.
Yarın yayla Toroslar arılığına bir gözlem gezisi yapacağım.Amaç sadece işleri planlama.Allah yardımcım olsun.Amin..........


Hayati İNAL
Yorum Gönder