Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

17 Şubat 2010 Çarşamba

17 ŞUBATDAN ESİNTİLER

Bugün arılıktayım ve 17 Şubat.Hava bulutlu.Ancak arıların polen kaynakları maşallah çok yakın ve harika...Yorulmuyorlar.Fazla çalışmıyorlar.Ancak yavaşdan kovanlar kıpırdanmaya başlamış.Yavru atış fena değil.Biz onlara tabiri caizse tam gaz verdik.çPazar günü ve bugün 3 gün ara ile iki invert besleme...Maşallah tam sıkıştırdık.kovan içide çok sıcak...her şey yolunda gözüküyor.
Çevremdeki doğal bitki örtüsü böyle...Bulutlarda yere sanki çok yakın gibiydiler..Gün boyu böyle yarı açık,çoğu zaman kapalı bir havada arılarla çalıştım.Arılara ikinci kez invert şurup verdim.Ama kovanlarım bal dolu...Arılar tam yavruya oturunca rahatlayacağım.Çünkü;Yiyecek sıkıntısı çekmeyecekler.Arkasından kovanlar güçleneceği için artık bahar balı yapmak için çiçeklere nektar toplamaya yönelecekler...Bu şekilde sanırım 2-3 kez 0,5 litrelik daha besleme yapabilirim.Bugün 10 gün sonraya önümüzdeki hafta sonuna kadar inverti kestim.Gözlem çalışmalarına devam diyeceğiz.
Arıcı ağabeyim,arkadaşım.Eskiden terzilik yapardı.Şimdi herkes hazır giyindiği ve ucuz giyindiği için onlarında mesleğini ellerinden aldılar.Şimdimi beraber arılarlayız.
Kirişler tam açmış değil.Ama yavaşdan boy gösteriyorlar.Sarı çiçekli bitkilerde karağan.Lalelerde çıkıyor toprakdan.Çiğdem toprağı eflatuna boyadı gibi sanki...
Arılığımın arkasından kiriş tarlasından arılığa doğru bir estantane...
Resimler ve biz o günün hatırasını kaydediyor gibiyiz.
Bu kirişler fotoğraf makinemin en çok resmini çektiği bitkiler..
Sapsarı...Karağan...Bir okadarda nektarlı.Ama hava ısısı dışarda çok değişken olunca arı güvenemiyor.Kontrollü uçuş yapıyor.Sanırım özgür uçuş için birkaç gün daha var gibi.
Kirişler arılığın içini kapladılar gibi.Kovan ağızlarını bile kapatacaklar.Yapraklarını tıraşlayıp duruyorum.
Arılığımın önden arkaya doğru görüntüsü..Bugün bu resimleri iş bitiminde çektim.Dolayısıyla hava serinmi desem,soğukmu anlamış değilim.Çok değişken soğuyup ısınan bir ortamda günü tamamladım.Kovanları iyi sıkıştırmıştım.Arılar acayip rahatlar.
Arılığın en ön sırası.Selim ağabeyde kovana gelip giden arıları gözlemlemede.Polenli arıların sayısı bir hayli fazla.. bugün polenli resimler çekmeye zamanım kalmadı.
Boyu tam 1 m olmuş kirişin.Çiçeğide harika.Açan geçen yerine tomurcuklu olanlar açacak.Yani 21 marta kadar kirişlere devam...

Arılığımın önüne Bugün çadırımıda kurdum.Yorulduğum zamanlar uzanıp uyuyup dinlenebilmek için.
Bazı arkadaşlar bizim arılığı görünce basraya gitmene gerek yok.Çam ağaçları arasındasın diyorlar.Bizim antalyada basra böceği yok.Çam ağaçlarında basra olmuyor.Zaman zamanda ormanlar uçakla ilaçlandığı için böceğin barınması bile imkansız.Nede olsa burası Antalya...Ormanlarının adı meşhur ama özelliği yok.Tüm ormanlar çam ağaçları ile kaplı. yer.Hiç başka bir bitki yok.Bazı yerlerinde kaliptos falan var.Arılar kaliptos çiçeğinden harika bal ve nektar alırlar.Ormanlar çeşitlenmeli...Ülkemiz insanına ekonomik katkı ve ülkemize katma değer desteği vermeli.Bugünlükd bukadar...Başka bir güzel haberde buluşmak dileğiyle.
Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder