Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

19 Mart 2010 Cuma

ARILAR FİLEDE...(Güncelleme)

Bugün yine arılıktayız.Hava soğuk...Arılar yinede çalışıyor.Bizde tüm arıları kontrol ediyoruz.Destekleme yapılacak kovanlara destekleme arısı veriyoruz.Bugün destekleme çıtası veremedik.Çünkü;Kovanları fazla açık tutma şansımız yok.Öyle olunca arılı filenin resmini çektik.Dünkü haberde bu resmi yayınlamamıştık.Bundan dolayı haberi güncelleyerek yeniledik.Hava öylesine berrakki tam resim çekilecek havaydı.Ancak biz fotoğraf makinesini getirmedik.Telefonla resim çekmek zorunda kaldık.
Yaptığım kontrollerde durum iyi gibi.Haftaya sanırım 15 kadar kovana daha ballık koyarım.Bugün ballık koyduğum kovan 2 tane.Toplam 3 kovana ballık koyduk.Haftaya asma katları inşallah çoğaltacağız.
Bu gün kü kontrollerimde ana arıların cinslerinede bakma şansım oldu.Genel olarak iyi güçlenen kovanlarımın cinsi italyan , muğla ve kıbrıs cinsi melezler...
Resimde havanıngüzel göründüğüne aldanmayın.Bir o kadarda soğuktu.hava ısısı 17-18 dereceyi gün boyu geçmedi.Sanki şubatda gibiydik.

Bu resimleri birazda Antalya manzarası sunmakiçin çektim.Üzerine tıklarsanız büyük halinde Antalya'yı görebilirsiniz.
Bu haberi bazı arıcı dost ve arkadaşların bu aparatı yakından tanıması vede faydalanmak isteyenlere örnek olsun diye yayınlıyorum.Resimdede görüldüğü gibi pencere telinden yapılan çıtanızın içine rahatça girebileceği bir düzenek.
Düzeneğin ağız kısmına fermuar dikiliyor.Arılı çıta filenin içine yerleştirilip fermuar kapatılıyor.
Filenin içine çıta konulmuş hali.Ben evde sabahleyin hava soğuk olunca arılığa gitmeden bu haberi hazırladım.Akşam bu habere nasip olursa arılı fermuarlı resmide ekleyeceğim.Bu file ile zayıf arılarınıza güçlü kovanlarınızdan aldığınız arılı çıtaları içine koyup fermuarını kapatarak başlangıç çıtasının(1. çıta) olduğu yere bu çıtayı yerleştirin.Aynı zamanda bu usül ile anasız kovanlarınıza ana arıyı çıtasıyla birlikte vererek kolayca sorunsuz kabul ettirebilirsiniz.Bu file 36-48 saat kovanda ağzı kapalı bekliyor.Daha sonra fermuarı açıp çıtayı kovana yerleştiriyoruz.Kolay belsin.Hepinize kullanma kolaylığı dilerim.


Filenin içindeki arılar bu kovana iki gün öne verildi.Bu resim çekildikden sonrada finenin fermuarı açılıp çıta fileden çıkarılıp kovana verildi.Ana kontrolü cumartesi.Bundanönce 2 kovana bu şekilde güçlü çıtalı arılar verildi.Herhangi bir sorun yaşanmadı.Analarıda yumurta atmaya başladılar.Bu son cümleyle yazıyı tamamlıyorum.Herşey gönlünüzce olsun.
Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder