Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

20 Mayıs 2010 Perşembe

BAL ORMANLARITürkiye'nin ilk organik bal ormanı unvanını kazanan, Ağzıkara Bal Ormanı, Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde açıldı.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Afyonkarahisar'daki bal ormanının bir ilk olduğunu ve ilerleyen zamanlarda uygun olan tüm illerde yeni bal ormanları oluşturulacağını söyledi.

Eroğlu, ''Bu bal ormanı tek olmayacak. Türkiye'nin her yerine yaygınlaşması için elimizden geleni yapıyoruz ve özellikle arıcılar birliğinin istediği yerlerde orman teşkilatımız bal ormanı kuruyor'' dedi.

Bal ormanı kurulması ile ilgili olarak Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkezi Birliği Başkanı'nın bir yıl önce kendisini ziyaret ederek ormanların bal üretimi için kullanıma açılmasını talep ettiğini kaydeden Eroğlu, bu teklif üzerine Şuhut Ağzıkara'da ilk bal ormanın açılması talimatını verdiğini anlattı. Eroğlu, şunları kaydetti:

''1 yıl önce arıcılar kooperatifi birliği başkanı beni ziyaret geldi ve bizden arıcılık yapabilmek için uygun yerler oluşturulmasını istediler. O zaman için benim aklıma Ağzıkara geldi. Çünkü göleti vardı, coğrafyası müsaitti. İnsan ve hayvanların da çok gelmediği bir yerdi. Dolayısıyla buraya bir bal ormanı yapalım ve örnek bir yer olsun dedik. Sonuçta çalışıldı ve burası kuruldu. Şu anda Ordu, Muğla ve birçok ilde de bal ormanları kuruluyor .''

Eroğlu, Bakanlık olarak arıcılara gerekli desteği vererek bal ormanlarının sayılarını çoğaltacaklarını belirtti.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ''Arıcılara istedikleri çiçeği ve bitkiyi vermeye hazırız. Organik bal üretimi için her türlü destek verilecek. Bu konuda Hacettepe Üniversitesi'ndeki konunun uzmanları hocalarımız gerekirse Afyon Kocatepe Üniversitesi ile de işbirliği yapacaktır. Hep birlikte bu alanı koruyacağız ve üreteceğimiz balı sertifikalı hale getirip bütün dünyaya bu bal organik ve şifalıdır diye pazarlayacağız'' diye konuştu.

Ağzıkara mevkisinde 750 hektarlık bir alanda 2009 yılı sonbaharında 27 adet, değişik zamanlarda çiçeklenen ağaç, ağaççık ve otsu bitkilerle kombineli ekim ve dikim yapıldı.
Bal ormanında yaklaşık bin ile 2 bin adet kovan konacak ve yılda 37 bin 500 kilo organik bal üretilecek. Söz konusu bala da, Afyonkarahisar Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü'nün mevcut laboratuvarında sertifika verilecek.
Yorum Gönder