Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

15 Ekim 2010 Cuma

SONBAHAR BAKIM VE ÇALIŞMALARI...

                    Değerli arı dostları;bu yazının girişine ek yapmak zorunda kaldım.Çünkü;Ben Antalya'da arıcılık yapıyorum.Antalya'da 12 ay boyunca arıda yavru bulunur.Yavru hiç eksik olmaz.Çok güçlü bal stoğumuz olmaz.Kovanlara  4 mevsimde sadece 15 aralık ile 15 şubat arasında 2 ay kadar nektar girişi azalır veya durar...Bundan dolayı arıda sürekli yavru bulunduğundan,arı yavru attığından kovan girişlerinin kışın soğuklarının hissedildiği zaman gelmeden daraltılması uygun olur.Arı yavrudayken ani gelen soğuk,arıya yavru söktürür.Benim arılığımda bu yavru sökme olayını yaşamadım.Çünkü;Kovan ağzını daraltıyorum,Kovan içini sıkıştırıyorum.Bu yaptığım uygulamadan fayda görüyorum,zarar görmüyorum.Arıda zararı şimdiye kadar en fazla nosemadan görmüştüm.Geçen yıl yeni nesil nosema arı hastalığının etkilerini ve tedavi yöntemlerinide öğrenince şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.Nosemaya karşı 1.ilaç uygulamasını 20 eylülde uyguladım.2.sinide 1 hafta içinde uygulayacağım.3.uygulamada 20 kasım civarı olacak..Bu aşağıdaki yazıyı bu açıklamayı okuyunca daha iyi anlayacağınızı umuyorum.
                                                 .../...

          Arılarda bal hasadının yapılması, o sezonun bitmiş yeni bir sezonun başlaması anlamına gelir ki, bu dönemde yapılacak her türlü bakım ve ihmal gelecek tüm bir yıla yansıyacaktır. Bu nedenle bal hasadından hemen sonra sonbahar bakımına başlanmalıdır.
Kış İçin Gerekli Yiyeceğin Bırakılması
Kolonilere kış yiyeceği olarak bal ve polen depolanmış petekler bırakılır. Ancak petekler tamamen balla dolu olmayıp alt yarılarındaki gözler boş olmalıdır. Çünkü kışın arılar bal dolu gözler üzerinde değil, peteklerin balla dolu kısmının hemen altındaki boş gözler üzerinde salkım kurarlar
Özellikle ilkbaharda taze polen gelmeye başlayıncaya kadar ki dönemde arıların yavru yetiştirmeyi başlatıp sürdürebilmeleri için bırakılan ballı peteklerin 3-4 tanesinde aynı zamanda yeterince polen de olmalıdır. Genel kural olarak kuluçkalıktaki bal hasat edilmeyip arıya bırakılmalıdır.
Ana Arının Durumu, Zayıf Koloniler ve Hastalık Kontrolü
Yapılacak kontrollerde arı mevcudu az olan zayıf koloniler, anasız, ana arısı yaşlanmış, verimsiz ve sakat olan koloniler birleştirilmelidir. Başarılı kışlatma için mutlak surette sonbaharda bir dönem yavru üretimi sağlanarak kışa GENÇ ARI ve ANA ARI ile girilmelidir.
Yapılacak denetimlerde herhangi bir hastalık tespit edilen kolonilerde gerekli önlemler alınmalı ve tedavi edilmelidir. Sonbahar teşvik yemlemesinden sonraki kuluçka aktivitelerinin çok azaldığı dönemlerde sonbahar dönemi varroa mücadelesi mutlaka yapılmalıdır.
Bu koşullar dikkate alındıktan sonra diğer önemli hususlar ise;Kovanların sağlamlığı gözden geçirilerek gerekirse değiştirilmeliKovandaki arılı, yavrulu ballı-polenli çerçeveler düzenlenerek fazla petekler alınmalıdır.Kovanda herhangi bir hastalık ve zararlı varsa gerekli müdahaleler yapılmalıEn sondaki çerçevenin yanına bölme tahtası konularak boş kalan kısımdan soğuğun girmesi engellenmelidirKovanlar bir sehpa üzerine oturtulmalıKoloniler rüzgar almayan ve mümkünse üstü kapalı bir arılıkta kışlatmaya bırakılmalıKovan uçuş delikleri daraltılmalıKovan örtü bezi soğuğu geçirmeyen bir malzemeden seçilmeli örtü beziyle kovan arasına kovanda oluşacak nemi çekmesi için gazete kağıdı örtülmeliKabartılmış petekler arıcıya tekrar gerekli olacağından muhafazası çok önemlidir. İyi muhafaza edilmeyen petekler mum güvesi ve fare gibi zararlılarına maruz kalabilir. Petekler izole edilmiş bir odada kükürt yakılarak çıkan dumanla fumige edilmeli.Kükürtün alevsiz duman şeklinde verilmeli, arada bir oda havalandırılarak içerde oluşan nemin çıkması sağlanmalıdır
Sonbahar Beslemesi
Kolonilere yeterince bal ve polen stoku bırakılmış olsa bile bal hasadından sonra şurupla besleme yapılmalıdır. Sonbahar yemlemesi için hazırlanan şeker şurubunun şeker-su oranı 2:1 (2 kısım şeker-1 kısım su) olmalıdır.
Koloniler kışa girerken ve kıştan çıkarken bal stokları yeterli değilse o zaman katı yem (kek) ile besleme yapılır.
Kek Yapımı 1 kısım bal 35-40C'ye kadar ısıtılarak 3 kısım pudra şekeri ile iyice karıştırılır. Elde edilen karışım 0.5-1 kg'lik poşetlere yerleştirilip, poşetin alt kısmı kesilerek arılı çerçeveler üzerine yerleştirilir. Bununla birlikte kek hazırlamada polen açığı bulunan bölge ve dönemlerde bu açığın kapatılması için süt tozu, bira mayası ve yağı tamamen alınmış soya fasulyesi unu gibi proteince zengin maddeler karıştırılarak arıların protein ve vitamin ihtiyacı karşılanabilir.
Kek hazırlama ve uygulamada dikkat edilecek husus kekin kovan içi ısısında eriyerek arıların üzerine akmayacak katılıkta ve arılar tarafından tüketilebilecek yumuşaklıkta olmasıdır.
KIŞLATMA

Arıları Kışa Hazırlama ve Kışlatma Arıların kışlatılacağı arılık; kuzeyi kapalı güneyi açık ve mümkünse üstü kapalı yerler seçilmelidir. Açık arılıklar ise rüzgar almayan, su tutmayan ve nem biriktirmeyen yerler olmalıdır.
Kovanlar mutlaka yerden 30-40 yüksekliğinde bir sehpa üzerine konulmalıdır.
Kovan içi sıcaklık 14 C° ye düştüğünde arılar kış salkımı yaparlar salkımın merkezi 33C, dış yüzeyinde ise 5-8 C'dir. Salkımdan herhangi bir nedenle düşen arı tekrar salkıma çıkamaz ve ölür. Bu nedenle kışlatma yeri olarak arıların kış salkımını bozacak gürültü ve sesten uzak yerler seçilmelidir.
Kovanların uçuş delikleri içindeki arılı çerçeve sayısı dikkate alınarak Uygun malzeme ile daraltılmalıdır.


Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder