Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

28 Mart 2011 Pazartesi

ÇALIŞMALAR YOĞUN...Arılığımda yoğun çalışmalar hızla devam etmekte...Arılık çevresindeki doğal bitki örtüsünün 1. olan kirişler tam anlamıyla finalde...Her yer bembeyaz oldu...Arılığımızda fena değil gelişmeler iyi kıvamda.Bu hafta sanırım katları atmaya başlarım.

 Kovanlarımı ful bakımdan geçiriyorum.Bilhassa kapak kısmında önemli değişiklikler yapıyoruz.Daha önce kapaklar klasik türdendi.Agaç kapak kapanınca kapakdan arı çıkmasını çok yaşamaktaydık.Bilhassa nakillerde kovan ağzını bulaşık teli ile kapatmak zorunda kalıyorduk.Bu sisteme son verdim.Kapak içine galvanizli  saçtan iç kapak yaptım.Bu saç kapağıda şerit saçla birbirine bağladım.Ağaç vidasıyla şarjlı makkaplı sıkıştırdık..
 Kovanımızın kapağıda açılıp kapanma sistemini bu şekilde ayarladık.Bu saç kapak üzerine ince delikler delinecek...Böylece nakiller sırasında boğulma riskini yaşamayacağız.
7-8 yıllık olan kovanlarım ilk günden beri hiç bakıma girmemişti.Bu mart ayını ve nisan ayını kovan ve arıya ayırdık.
Evdeki depoda bulunan 60 civarında kovan silindi.Saç kapak aparatlar takıldı.İçleri pürmüzlenecek.Sonrada boyanacak.Artık klasik beyaz boyadan vaz geçeceğim.Kovanlarda çok renkliliğe yöneleceğim.Bu  hazırlananların önleri hep beyaz olacak.Çünkü:Arılıkdaki kovanlar beyaz.Bu kovanlar boyanıp arılı kovanlarla değişecek...Ballık renklerini ağaç kabuk renklerine uyum sağlasın diye bu rengi seçtim.Ayrıca ballıklarda beyaz ve yeşil renkleride kullanıyorum.

Bu kovanların dışını spiralle temizliyorum.Spirale takılan  silindir ağaç zımparası ile silme işlerini yaptım.Gerçekten kovanların zemindeki tüm bozukluklar spiralle düzeltildi.Çatlaklarada macun çekiyoruz.İnşallah işler bitip kovanları arılı kovanlarla değiştirmek nasip olursa güzel bir iş yapmış olacağım...
ARICI-07
Yorum Gönder