Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

18 Nisan 2011 Pazartesi

İŞLER TERS....AMA HAYIRLISI...

NOT:SAAT 22.44 VE ANTALYA GÜN BOYU MÜTHİŞ YAĞMURLAR YAŞADI.AKŞAMDA DEVAM EDİYOR.

19 nisan saat 22.45


 

Bu yıl farklı bir bahar,ılık kış soğuk bahar yaşıyoruz..Yağmurda fazla yağmıyor.Ama hava kapalı günlük bir bulut geçkini,çiğseleme nektarlar yıkanıyor...sadece bol çiçek tozu...Nektarsız boş çiçekler...Ne yapalım cebe bereket..Mecburi destek.Yoksa arı baharda yavru ile kovana gömülecek acından..
Ana arı üretmeye başlayamadık.Kovanlar kendine ancak geliyor.Dolduran kovan sayısı az...Bu yıl en az 1 ay geriden gidiyorum...Birde havalar aniden ısınırsa arı tam oturacak...El freni gibi...Cumartesi günü ana arı üretme işi için 2 kovan hazırladık.Toplama petek usulü...Bugün kontrole gideceğiz.Hava uygun olursa.Meteoroloji bu hafta içi 5 günü sağanak yağışlı gösteriyor.Bakalım zaman neyi getirecek..
 Çevremizin resimdeki bitki örtüsü harika görünüyor.Hani plastik meyve ve sebzelerden sofra hazırlayıp resim çekersinya...Restorant reklam resimleri...Doğal hayatda işte öyle boş...
 Bu yıl azgan dikenleride ne kadar güzel açmıştı.Ama arıya yar olamadı.Herşey tersine gidiyor.Ama hayatda Allahın bize sunduğu lütuf ve bir imtihan değilmi?Yinede çok şükür.İnşallah gelecek zaman bize iyi gelir.
Zaman ve mekan..Geçen yıl bu zamanlar 50 tane ana arı üretmiştim.Bu yıl daha başlayacağız nasipse...Antalyadaki ana arıcı arkadaşlarda sezonun ilk analarına ya yeni ulaştılar.Yada ulaşma gayreti içindeler...
Petekleri arılar hala tam kaplayamıyor.Hal öyle oluncada ful yavrulu petek kovanda 2-3-4.çıtalarda....Diğerlerimi..hala çatlak..Ortalarında...Sorun ana arıda değil...Nektarda...Hergün kovan başı 1/1 hazırlanmış invertden 1 litre verebilsen herşeyi çözeceğiz.Ama işin espirisi ve masrafını yaptığımız iş kaldırmıyorki?Sonuçda hem kaliteli...hemde ucuz olacak..Nasıl başarabileceğiz hilesiz ben bilmiyorum ve üretemiyorum...Bir bilen banada öğretsin..
Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder