Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

25 Kasım 2011 Cuma

YENİDÜNYALARA ARI AKIŞI BAŞLADI

 Bu sonbaharda bir hayli mevsim bozulması var gibi bana göre.Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı nerdeyse 15 derece civarı..Normalden 6-7 derece daha fazla sıcaklık açılması var.Buda gecelerin soğuk ve ayaz geçmesine sebeb olmakda.Nerdeyse Akdeniz iklimi değil karasal iklim yaşar gibi olduk.
 Bu yılda arılığımızı kış girişi sonbahar sonu eve yakın olan tarlamızın kıyısına arılığımıza koğuşlandırdık.Mehmet Sürücü ile birlikde arılarımız.Ben sonbaharda bakamadığımdan daha zayıf gibiler,mehmedin arıları maşallah daha iyi ve güçlü...
 Yeni dünyalar önce tomurcuklarını şimdide çiçeklerini gösterdiler.Tabi bizde arılarımızı onlara göre ayarladık.Püren sonu yeni dünyadan hiç olmazsa kendi ihtiyacı olan tüketimini sağlıyor.Stoklara dokunmadan 2 aylık olan Akdeniz kışına giriyoruz.Burda kışı biz 15 aralık ile 15 şubat arası yaşarız.Tabi arı dünyasında...Şubatın 10 gibi teşvik şurubuyla kış sonu besleme ve bahar yavrusuna arıyı yönlendiririz.
 Ben Daha salı günü saat 19.00da ameliyatdan çıkmama rağmen bugün artık rahat gezer hale geldim şükür.Bugün cuma namazına gidemedim ama,...Arılarlada ilgilenmeden duramıyorum.Yeni dünya bizim burda her evin çevresinde 3-4 ağaç vardır.Çevremizde yeni dünya bahçesi yok ama bir haylide ağaç var.
 Yenidünya çiçekleri polen kaynağından ziyade iyi bir nektar kaynağıdır.Tecrübeli arıcılar çiçeklerin nektar kokusuyla arı ve böcekleri kendine çağırdığını bilir.Yenidünyalarda harika kokuya büründüler artık.
 Çiçek yapı bakımdan temelde çanak ve taç yaprak olmak üzere iki kısımdan oluşur.Çiçeğin dişi ve erkek organları gelişince taç yapraklar açılarak harika bir güzellik sunarlar.Nektar kokusuda dişi organdan gelir.Arı dişi organdan nektarı emer.
İşte günün veya haftanın özetini bu şekilde tamamlayabiliriz.Akdenizde yeni dünyalar çiçek açtı.Harnup çiçek açtı.Güçlü iki nektar bitkisi devreye girdi.Arıcılara duyrulur.
Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder