Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

13 Mart 2012 Salı

BAHAR YAĞMURLARI YAĞMADA(maşallah)

 Bu gün maşallah yağmur yağmada...Arılığa cumartesi gitmiştik.Bu aralar bahar invert şuruplaması yapıyoruz.Bu besleme kovandaki arı miktarına göre  değişiyor.Miktarını göz kararınca ayarlıyoruz.Şimdiye kadar 2-3 gün aralıkla 3 defa verdik.Bu hafta hava dün kapalı,bugün ve yarın yağmurlu...Bu bahar yağmurları maşallah tam bereket...Ülkemizin tahıl ve hububat verimini oldukça olumlu etkiliyor.Arıcılık içinde aynı..
 9-10 gün aralıkla yağan yağmurlar tabiatı çok canlı ve bereketli tutar.Otların ve bitkilerin su ihtiyacını karşılar.Otlar ve bitkiler gürbüz olur.Bu çiğdeminde keyfi ve neşesi işde bu yüzden güzel..
 Arılar bu yıl gelişmeye geç başladı.Akdenizin arıları bahar hızına henüz ulaşmadı.Gece sıcaklığı 10 derecenin üzerine çıkmalıki arı hızlanabilsin.Kovan ısıtmada zorlanmasın.Bilhassa 13-14 dereceye çıktığı zaman gündüzde 21-22 derece oluyor ana arı yumurta atmada zirve yapmaya başlıyor.
 Bu sırada yeterince polen ve nektar akışı arının hızına etki ediyor.Arıda yavru miktarı artıkça bal miktarı azalacaktır.Bu açıdan baharda nektar sıkıntısı bol yağış,kapalı hava nektarsız ve balsız kovanı söndürür.
Baharımız bu yıl geçmiş yıllara göre 1 ay geride gibi oluyor.Geçmiş yıllarda 15 mart gibi azgan ve kiriş geçerdi.Şimdi ikiside henüz yeni zirve yapıyorlar..Bu halleriyle nisan başını bulurlar inşallah.Bizde yakın kontrollerle zaman zaman ihtiyaç olduğu hallerde invert beslemesi yapabiliriz.Herşeyin Allahın izni ve inayetiyle hayırlısı olsun.
Saat 23.50 Maşallah bereket devam ediyor...Hayırlı yağmurlar.Çok şükür...
Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder