Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

18 Nisan 2012 Çarşamba

EFRAİM KORKUT-MEHMET SÜRÜCÜ VE HAYATİ İNAL...

Bu pazartesi 3 arıcı arkadaş (Efraim-Mehmet Sürücü ve Ben H.İnal)Efraimin arılığındaydık.Efraim bu yıl Antalya'ya normalden 1 ay geç yağışlı günde geldi...Eviyle beraberde Cumartesi günü Antalya Aksuya geldi.Pazar günüde Arılığa yanına Afyondan Mehmet Sürücü geldi.Efraime yardım etmeye.Pazartesi bende katıldım arkadaşlara.
 Arılıkda arılarpolen sıkıntısı çekmiyor.Menekşeler açmış,çevre botanik park gibi.Ama nektar akışı çok zayıf ..Yavru çok olunca arılara nektar yetmiyor.Çok destek gerekiyor,arılıkdan açlıkdan baygın gibi...
 Efraimin arılığında üstlük falaqn giymiyoruz.Gün boyu çalışmalardada giymedik.Ama benim şom ağızlılığımdan efraimi 4-5 kez arıya sokturduk.Oda biraz doğal antibiyotik tedavisi alsın.Hiç arı sokmazsa olurmu?Mehmedimiz Vakur ve sakin ama maşallah diyerek imreniyor arılara bende öyle..Biz apalamakdan arıları yürütemedik..
 Efraimin elinde 18-19 günlük pupa petek..artık çıkma vaktinin geldiğini siyahlaştığını söylüyoruz..
 Ben durmadan efraime sormadayım.Oda sağolsun anlatmada...Allah razı olsun..Mehmet bu arada körükçü..Bende resimleri çekerek malzeme depolama peşindeyim.
 Gün boyu arılığı inceledik.Gerekli kovanlara baktık.Bilgi analizi,bilgi alış verişi yaptık.
 Arılığın bu tarafına bakmamıştık,kovanlara değil,resimlere bu tarafıda hatıralara kaydettik.
 Gün boyu Ana arıları sıkça inceledik.Analar Karniyol melezi..Gerçekden çok iyi bir cins ama ana arı peteği buldumu çok dağılıyor.Beim gördüğüm olumsuzluk bu.Yani Ballık koyarsanız altı doldurmadan yukarı çıkıveriyor.Dağınık yumurta atıyor.
 Efraim farkına varmadan bana çok poz verdi.Böyle bir dostun resmini çok çekmek gerekir.Bende gereğini yaptım.
 Efraimin Babası.Oda arıcı..Bakmayın durduğuna..Bu yıl kovanlarını Ispartadan getirme fırsatını Efraim bulamadı.60 kovan arısı var.Maşallah 78 yaşında.Ama gayet sağlıklı.Emekli bir imam.
Dün salı günü kendi arılığımızda çalıştık mehmet sürücü ile.Ama arılar gelişmiyor.Bal takır..hiç yok.Öyle olunca durum değerlendirmesi yapıldı mehmet Sürücü ile...Afyon Çay'da şu anda kiraz ve vişne tam çiçekde..iyi nektar gelir dedi.Bende öyle olunca Antalya'ya gidip gelmeye aracına mazot yaktırmaktansa,masraf yapmaktansa, gitmek istersen sen bilirsin dedim.Kendiside durumu gitmekden yana kullandı.Antalyada tanıdığı diğer arıcılarla telefon trafiği yaptı.Hepsininde ortak görüşü bu yılın Akdenizin büyük bölümünün baharda fiyasko olduğu yönündeydi.Bu gün akşam üstü arıları kamyonetine yükledik.Ford transitle Çay yoluna düştü.Yolu ve bahtı açık olur inşallah.Bizde Antalyanın bu yılki olumsuz iklimiyle başbaşa kaldık.Hayırlısı...18 nisanda döşemealtında akşamları soba yakıyoruz.Nisan ayında hiç soba yaktığımız yoktu.İşte iklimin olumsuzluğu...Hayırlısı Allahdan diyelim...
Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder