Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

6 Ekim 2012 Cumartesi

SONBAHAR VE ARILIĞIM..

 Çok zamandır magazin ve bilgi paylaşım amaçlı haber yapamadım.Sebebi bu yaz arı harici yoğun çalışma tempomdu.Yoğunluk devam ediyor.Bayrama kadarda ömrümüz olursa devam edecek.Bu yıl arıları  yayladan geç getirdim.Ama iyide geç getirmişim.Hiçde farkına varmadan nede iyi yapmışım. Yaylada 2 kez sonbahar teşviklemesi yaptım.Maşallah karşılığı ummadığım kadar harika oldu.Sadece bumu..
 Değil elbetde...Varroa mücadelesinde ilaçlı teknik kullandık.Bayticol...%1 İntektisit-Akarisit 100 ml dökmeçözeltiyi farklı bir teknikle uyguladım.Mükemmel sonuç verdi.Varroalı arı sorununu yaşamıyorum ilk kez bu güz..Bu Bayticol ilacı 500 ml lik yemeklik ayçiçek yağıyla karıştırdım.İçinede yine 500 ml kadar Kekik suyu ekledim.3 cm eninde 20 cm boyunda 2mm kalınlığında olan mukavvadan kestiğim parçaları 5 kg lık plastik bir yağ bidonuna koydum.2 gün kadar bekleterek mukavvanın sıvıyı emmesini sağladım.Daha sonra 5 çıtaya kadar kovana 1 adet, daha gelişmiş kovanlara 2 adet olmak üzere  koydum.Mükemmel sonuç aldım.Şu ana kadar ilk kez bir sonbaharı varroadan uzak olarak geçirmekteyim.Ancak bu uygulamayı 15 gün aralıkla yenileyip durdum.Şimdi son bir kez daha uygulayacağım.
Bu yıl bölerek ürettiğim kovanın altın sarısı ballı çıtası bu kovanların balları arılar 4 çıtada olduğundan alınmadı.
Gelişkin kovanlarımızdan birisi.Ama bu son bahar invert teşvik şurubunu 15 gün aralıkla her kovana 0,5 l ile 1 l arası veriyorum.Bu desteklemede yavru hızının korunmasını sağlıyor.
Arılar kovan kapağını kaldırıp çuval alınca böyle bakıyor.Peki niye bu bakanlar uçmaz...........Çünkü:Kovanlarda genç yavru çok olunca üst çuval yavaşça kaldırılırsa genç arılar böyle ışığa bakar kalır.
4-5 çıtalık kovanlardan bir tanesinden görüntü.Kapalı yavruları sıcak tutmak amacıyla petek üstü arıyla kapatılmış..
Bu yılki arılık konumumuz.Pürenler hava şimdiye kadar yağmadığı için açmamıştı.Ama hava 4-5 gündür sağnak yağışta.Zaman zaman güneşli geceleride yağışlı.Maşallah şu anda hafif dolulu bir yağmur yağmada.Bereket toprağa düşüyor.İnşallah bereket tüm çiftçimize,ülkemize biz arıcılara hayırlar getire...
Arıcı 07-ANTALYA


Yorum Gönder