Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

5 Aralık 2012 Çarşamba

GÖZLEMLER...

 Bugün harika bir sonbahar havası vardı..Hava güneşli ve hissedilir ılık bir  gün olarak gelişti.Arılarda çiçekleri paylaşmakda  yarışır gibiydiler.
Her çiçekde en az bir arı  vardı..Arılar çiçeğe öylesine gömülmüşlerdi,görenler 40 gündür güneşi görmemiş sanırdı..Ama yeni dünya çiçeklerinin kokusu harika..Bu koku çiçekdeki  nektarın ta kendisi..
Yeni dünyalar cins cins yapıya sahip.Bir kısmının çiçeği geçti,bir kısmı tam çiçek olgunluğunda.Hala tomurcukda olan ağaçlarda var.
Yeni dünyalar bu çiçekdaki gibi meyveye oturur.Bu  çiçekli kısım  meyve olgunlaştıkdan sonra kurur.
Evin bahçesindeki yeni dünyalar tam açtı...Antalyanın sahil kısmında yenidünyaların çiçeği geçti.meyveye dönüştü.Ama bizim bölge sahile göre rakım olarak 300 m daha yüksek...Ondan dolayı ağaçlar daha geç çiçekleniyor.
 Bu günlerde kovanları açmadım.Ancak gözlemleri çok yapıyorum. Kovanların  altına havalandırma  deliklerini açmaya devam ediyorum.Her kovanın altına 2 havalandırma deliği açıyorum.Havalandırma deliklerinin çapı 8 cm..
Kovan altı havalandırma arıcılıkda  önemli.Kovan içine bol giren oksijen arı için sağlık demek.Ayrıca kovanın altı havalandırma deliği açılınca soğuk olur sanıyor çoğu arıcılar.
Ama ısınan hava yükseldiği için kovan içinin ısısı hiç düşmüyor.Bu bakımdan kovanın kapağı ve üst bezi iyi olmalı.Kovan çıtalarıda sıkıştırılmalı.Sıkışan petekler örtü bezi ile sarılarak kovan içi hacim daraltılmalıdır.
Kovan içi hacim daralınca arılar kovanı kolay ısıttığı için,alt havalandırma olsa bile kışın bile akdenizde yavruya devam ediyor.Kovana alt havalandırmadan bol miktarda giren oksijen arı için sağlık demek.
Diğer bir sağlık kaynağıda arı için polen ve doğal besin.Arılarımız polen toplamaya bal toplamaya devam ediyorlar.
Akdeniz havası arıcılık için günü böyle tamamladı.Yarın meteoroloji yağış gösteriyor.Allahdan hayırlısı.Biz daha kovanlara havalandırmaları tamamlayıp değiştireceğiz.Boyamada cabası.Bugün itibarıyla henüz 30 kovan hazırlayabildik.Hiç durmadan devam etsek daha 4-5 günlük işimiz var..Sağlık olsunda...
Arıcı 07-ANTALYA

Yorum Gönder