Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

9 Şubat 2013 Cumartesi

ARILAR ARTIK İŞE ÇALIŞMAYA BAŞLADI...


            Artık bugün hava açar açmaz,arıyarda sanki kovanı terkedercesine doğal ortama akmıştı.Arılar konacak çiçek alacak polen ve nektar arayışına giriştiler.Arılığın çevresi maşallah arı vızıltısı ile inledi.
                 Arının konmadığı çiçek yok gibiydi.Bu srı çiçekler,çiğdem, lale,kiriş her türlü çiçeğe gün boyu kondular.
            Arılığın çevresisakin ve sezsiz.Hal böyle olunca arılık çevresinde dolaşınca arı rahatsız oluyor.Hemen insana sarıyor..Bu bakımdan üstlük giymek zorunda kaldım.
 Artık havanın iyi olduğu günü kolluyoruz.Kovan içine geçeceğiz artık.Şimdiye kadar kontrol yapıp geçtik.Artık kontrol yetmeyecek.Bazı kovanların ağzında arı yoğunluğu maşallah harika düzeye ulaşmış.Bu yıl geçen yıldan kalma kabarmış peteğimizde yok.Sanırım 5o kg ham petek almak gerek.Hemen şimdiden...
                        Kirişler yağmurun etkisiyle beklemeye geçtiler.Ama yinede açan çok.Güneşli bir günde artık bahara merhaba derler.Aslında erken bahar 20 şubatda cemre ile başlar.Bu yıl henüz bir şey söylemek için erken ama,biraz önce bahar başladı gibi..
        Çevremizde doğal ortamdaki badem çiçekleride açtı.        Ben resim çekeyim diye yanlarına gidince arı sesinin yoğunluğunu aldım.Arılar badem çiçeklerinede hücum etmişlerdi.
           Badem çiçeklerinden arılı resim çekme çabasına girdim.Ama arılar tedirgin gibi iç kısımdaki çiçekleri daha çok tercih eder gibiydi.
           Israrla takib edince çiçeklerde arıları yakalayıp resimleme şansınıda buldum.
    Çevremdeki bütün çiçekler yarışırcasına açma eğilimine girdiler.Bakalım duruma..Nektar akışı zayıf olursa destekleme gerekecek.Çünkü;Yeni çıkan yavrular uçuş süresini kovan içihizmetleri yani askerliği 20 günde tamamlayıp hazır işçi oluyorlar.O bakımdan kovan içinda bal zorunlu...
 Evet gayretle uğraşa uğraşa badem çiçeklerinde arıları resimlemeyi becerebildik.
     Bu günkü yazımızı arılıkdan magazinsel bir resimle tamamladık...Artık çalışmalar yoğunlaşmada...Petekler hazırlanmalı..teller gerilmeli çıtalar temizlenmeli,mum alınmalı...Çünkü;Hazır kabarmış petek yerine bu yıl yeni petek kullanacağız..
Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder