Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

15 Şubat 2013 Cuma

MEYVELERİN DÖLLENMESİ VE ARILAR

Gıdalar  meyveler  böcekler ve özellikle arılar arasında  güçlü bir bağlantı vardır . . Avrupa Birliği alarm projesinin koruması altında Fransız ve Alman bir grup bilim adamı tarafından yeni bir çalışma, arılar ile ilgili 153 milyon euroluk bir araştırma ve geliştirme projesi finanse ediliyor.
Bu çalışma gezegenimiz üzerinde arılar ve böceklerin fonksiyonunu araştıran en kapsamlı bir çalışma olacak. Bu çalışmada tozlaşma olmadan gelişebilen bitkiler,süs bitkileri ve biyoyakıt bitkileride araştırma konusu olacaktır.
Bu çalışma son yıllarda oluşan milyonlarca arı ölümlerinin sebebleri ile birleştirildi.Son iki yılda oluşan arı ölümlerinin sebebleri detayları ile gün ışığına çıkarılacak,arı kayıplarının önüne geçilmeye çalışılacak,bu yolda alınması gereken tedbirler belirlenerek,uygulanabilirliliği denetlenmeye çalışılacak.Arı ölümlerinin sebeblerinin bitkisel ilaçlarla bağlantısı dikkate alınarak,incelenecektir.
Arıların ve böceklerin tarımsal ürünlerde tozlaşmaya etkisinin %80 dolayında olduğu dikkate alınırsa,verimliliğide bu kadar etkileyecektir.Bu bakımdan arıcılık amerikada olduğu gibi avrupadada gelecekde çiftçilerin para vererek bahçelerini ve bitkilerini döllemeleri istenecek hale gelebilecektir.Amerikada büyük ölçekli çiftçiler tarımsal alanlara döllemeyi sağlasın diye para karşılığı arılar kiralayarak koydurmaktadır.Bu sistem gelecekde avrupa ve Türkiyede'de gündeme gelecektir.
Arıların azalması bitkisel ürünlerde ürün rekoltesinin azalmasına sebeb olmaktadır.Sonuçda ürün azalması girdilerin artmasına ve fiyatların ürün bazında yükselmesine sebeb olmaktadır.

Bitkisel tozlaşma risklerinin böcekler ve özellikle arılarla bağlantısı dünya gıda sağlığı ve geleceğini yakından ilgilendirmekte olup,kaliteli ve sağlıklı besinler için arıların korunması  ve arıcılığın desteklenmesi gerekmektedir.
Eylem planında,küçülen arı nüfusunun gelecekde nasıl önlenebileceği fikri araştırma konusu olarak dikkati çekiyor.Ama arıların riskli ölümlerine tarımsal ilaçların sebeb olduğuda biliniyor.

                 Bu proje kapsamında arıların verimliliği ile bitki ürünleri arasındaki bağlantının ispatı gerekmiyor.Ancak bitkilerin verimliliğine etkisi araştırılıyor.Araştırma konusu uygulamalı deneylerle destekleniyor.Avrupa topluluğu hala bilimsel çalışmalara değer verirken,ülkemiz ise devlet bazında her işi vatandaşa yüklemiş gözüküyor.Özellikle arıcılara hiç bir planlı programlı destek, bilimsel konferans ve eğitici konferanslar düzenlenmiyor.Sadece arıcıların kendi birlikleri ile zaman zaman bazı üniversitelerin yaptığı çalışmalar dikkati çekiyor.Devletin katkısı olarak,geçmişde ana arı desteği,şimdide kovan başı 8 liralık bir destek görülüyor.İşin yükü ülkemizde arıcıların içinde lider konumda olan arıcıların,arıcılar toplumunu eğitmesine kalıyor.

Dünyada gerçekden en fazla arıcılık alanında blokculuk Türkiye'de  olduğu dikkati çekiyor.Bu bloklarda arıcıların değişik uygulamaları deneme yanılma teknikleri,başarılı sunuları paylaşılıyor.Ama gerçekden bu paylaşımların ülkemiz arıcılığına katkısı küçümsenemez.Ama devlet desteğide arıcılara tarımsal alanlarda yardım ve ekonomik destek ve uygun ödenebilir sıfır faizli kredi destekleri ile sağlanmalıdır.Çünkü;Parasızlıkdan arılığına bakamayan bahar desteklemesi yapamayan ana arılarını ıslah edemeyen arıcı hiç de az değildir.

Özellikle Akdeniz ve Ege kıyısı üniversitelerinin arıcılık alanında hizmet verecek ziraat fakültelerinde alan oluşturmaları sağlanmalıdır.Bilhassa bu üniversiteler;Ana arı konusunda planlı ve programlı çalışma ile suni dölleme tekniklerini kullanıp,arıcılarımıza binlerce damızlık ana arılar üretebilirler.Böyle bir kapsamlı çalışma Türkiye arıcılığının dünyadaki yerini lider olarak kalıcı şekilde değiştirecektir.
                           Öneriler bizden,uygulaması yetkili mercilerden olacak.
                                                                                  
                                                                                                              Hayati İNAL

Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder