Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

15 Mart 2013 Cuma

1.KUŞAK BAHAR GEÇİYOR,BİTİYOR..

 Hava şartları olumsuz.Dün plan arılıkda çalışmaktı.Ama hava kapalı olduğundan gerçekleşmedi.Yinede arılığı ziyaret ettik.Çevreyi bitkileri çiçekleri arı ve arıcı gözüyle inceledik.Sonuç,resimde görüldüğü gibi.1. kuşak çiçek baharı bitiyor.Artık arılık bölgesi 5-10 gün içinde değişmeli.Kirişlerde çiçek 2/3oranında bitti.Azganlarda da sütleğende de aynı.Son dem sandallar var.Arı  sandaldan az çok nektar taşıyor.Hava kapalı oılduğu için tüm kovanları açmadım. Bir kaç kovanı inceledim.Kovanlara bir miktar nektar akımı var.Ama çok az.Sebebide hava ısınmadı.Mart dokuzundayız.Mart dokuzu geçsin mevsim normlarını test ederiz.
Azganlarda da  görüldüğü gibi burda bahar erken başladı.Erken bahar hava ısınmadan bitiyor.Hatda hiç nektar akımı sağlamadan.Arıcı gözüyle olumsuzluk gibi.Ama çok şükür hayat olumsuz değil.Arılığımız maşallah gelecek adına umut vaad ediyor.gelişimden memnunum.İnşallah nektar akımınıda yakalarsam bu yıl erken bahar balına ulaşabilirim.Artık nasdip ve kısmet.Allah nasip ettiyse inşallah olacaktır.Durumlar bizde böyle.Bugün hava kapalı ve çok rüzgarlı.Ege ve marmara bizden daha sert.Elbet bunlar mevsimin bir parçası.Hayırlısı olsun.
           Bu arada geçen yıl ürettiğim analar verimli.Çoğu karniyol ana arıydı.Ama kovan nüfusları işçi arılar italyan muğla melezi,hatda kafkas bile var.Daha önce bu blokda yazmıştım.Erkek arı spermleri kovan içini direk etkiliyor.
         Belki bu yıl üreteceğimiz ana arılar biraz daha karniyol vari olurlar.Çünkü;Sonuçda erkek arı ana arının döllenmemiş yumurtasından doğuyor.Buda Allahın bir lütfu...
Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder