Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

6 Mart 2013 Çarşamba

RESİMLERLE BAHARDAYIM

 Değerli arıcı dostlarım bugün çevremde tabiatda yaşanan bahar gelişmelerini resimlerle anlatmaya çalışıyorum.Artık son cemrede bugün toprağa inmiş bulunuyor.
Akdenizde bilhassa Antalya çevresinde yaşadığımız mükemmele yakın yağmurlu bir kışın meyvelerini topluyoruz..Bitkiler çok şükür coştu.Ancak hava ısısı düşük olduğundan nektar akımı yok gibiydi.Şimdi artık hava değişecek.
 Hava ısınmaya başlayacak buna bağlı olarakda çiçekler nektarlanmaya başlayacak.Nektar az olunca kovanlarda sıkıntı doğabilir.Buna karşı beklemedeyim.Gerektiği noktada destek sağlamak zorundayız.
 Arılar dün kontrolden geçirildi.Gözlem bakımı yapıldı.Bal ve polen gelişi gözlendi.Bal miktarı kovanlarda çok düşük..Polen artık peteklerde stoğa dönüşüyor.Ama fazla stok olacağınıda sanmam.Arı yavruyu çıkardıkça polen tüketimide artıyor.
 Yeni doğan arılar polenle besleniyor.Arı sütü üretiyorlar.Petek mumu üretiyorlar.Artık petek örümüde başlıyor.Bu yıl ham petek kullanacağız.Örük peteğimiz yok gibi.
 Kırlar da şu an hakim olan çiçek lale azgan ve kiriş.Kirişler tam istim üstünde.Zaten burada kiriş bittimi bende hemen giderim.
 Buraya yıllardır gelirim.Ancak bu yılki kadar hiç kiriş böyle çiçöeklenmemişti.Demekki yeterli yağmur yağarsa herşey mükemmel olacak.
Gerçekden yıllardır kuraklıkla çok boğuştuk.Allaha şükür şimdilik sıkıntımız yok.Yağmur haftada şimdiye kadar en az bir kez yağdı.Buraya 2 gün öncede güzel bir yağmur yağdı.
 Arılığımın çiçekler içindeki görüntüsü...
 Bu yılki yağmur desteğine çok ihtiyacımız olacak.Çünkü:Bahar bal akımının ardından yayla bal akımına geçeceğiz.Gerçek olgun çiçek balını 21 haziran 20 temmuz arası yaylada almaktayım.<İnşallah yaylalarımıza yağış devam eder.
 Kiriş çiçeğinin yakın resmi.
 Bu sarı ağaçcıklar makiler Azgan bitkisine ait.Harika çiçeklendiler.Bir o kadarda mükemmel kokuyorlar.
 Ama arılar beklentimden daha az konuyor.
Azgan ve kirişler üst üste..Arılar ikisine birden konmuyor.Arazide kovan bütünlüğüde dağılmış görünüyor.Çünkü:Her yer çiçek...
 Güzel açan bir azganın gökyüzü maviliyle sağladığı bütünlük...Enfes.
 Kirişler boyca çok büyüdüler.Çoğu yerde insan boyunu geçtiler.
 Azganlardada hiç tomurcukkalmamış.Çiçeklerin tamamı açmış gözüküyor.

 Maşallah her yer Botanik bahçesi gibi..Benim doğal müzem.Tertemiz tabiat...

 Arılığımın orman içindeki konumu.Hep yakın resimlerle çekiyordum.Bugün farklı çekim noktalarını yakaladım.Güzelliğide3 paylaşıyorum.
 Arılığımın doğal görüntüsüyle yazıyı noktalıyorum.Diğer resimlerlede bugünkü magazin haber arıcılık günlüğümüzü noktalıyorum.

Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder