Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

16 Haziran 2013 Pazar

ARILAR YAYLADA

Arıcı 07-ANTALYA
 Uzunca bir zamandır fazla haber ve bilgi anlamında yazamadık.Hayat yoğunluğu bizide yordu.Arıların 120 tanesini yaylaya 2 seferde götürebildik.Geriye 45 kadar kovan kaldı.
 Yaylalar bu yıl geç olgunlaştı.Bilhassa batı rüzgarı bitkileri olumsuz etkiledi.Böyle olunca bende beklemek zorunda kaldım.Perşembe akşamı transitle dolu gittim.Bu sabahda ezanla yine yayla yoluna düştük.Akşamdan 100 kadar petek bir miktar invert ve 45 kovan arıyı Transporter ve römorka yükleyerek gittim.
 Arılığı resimdeki konumda yerleştirdim.Daha yaylaya gidecek 50 kadar arım var.Onlarıda nasipse haftaya düşünüyorum. 
 Güçlü kovanları arılığın önüne koydum.Kuluçkalık dolu olanlarada 15 lik çıtalı ballık koyacağım.

 Arılar yaylaya çıkınca peteğe yapıştılar.Petek örmeye başladılar.Sahilde arılar yumurtayıda kesti.Hatda 2-3 çıta geriye gitti...Ana arı yumurta atamayınca doğal olarak zayıfladı.Ama mevsimini bulunca sorun kolay aşılıyor.
 Yaylaya her gün öğleden sonra hafifçe yağmur yağıyor.Yağmur iyi ama çiçekde ki nektarı bozuyor.Nektar yağışla toprağa akıyor.Ama yinede arıda stres yok.Arılığın içinde dolaşmak serbest...
 Burada bal ve nektar akışı haziranın sonunda yoğunlaşıyor.Ama balın olgunlaşması ve arının balı sırlaması için biraz hasadı geç yapıyorum.Akdenizde petek bal daha çok ilgi çekiyor.
 Bu yıl çam basrasına kadar 2 ay buradayım.Çam basrasına her yıl gitmiyorum.3-4 yıldır  basra eylül ayına kayıyor.Öyle olunca arı güz yavrusu atamayınca kışa zayıf giriyor.Bahardada arı toplamıyor.
 Bizim yayla Korkuteli ilçesine bağlı...Yaylamızda aslında bir köy...
Bu yıl genel anlamda 2 şer çıtalı bölmeler yaptım.Yumurta atan pupa yavrusu olanları getirdim yaylaya...Artık zayıf kalanlara çıtasıyla arı desteği sağlayacağım...İşte bizim bozkırda haberler böyle dostlar...
Yorum Gönder