Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

29 Eylül 2013 Pazar

AYVA SARI NAR KIRMIZI VE SON BAHAR...

Arıcı 07-ANTALYA     
Artık yayla sezonunu 27 Eylül cuma günü itibarıyla kapattık.Arılığımızı gece 2 sefer yaparak Düzlerçamına taşıdık.Arılığımızdaki ballıklar ve boş kovanlarda dahil olmak üzere tüm araç gereç ve kovanlar sahile indi.
Arılığımız Sonbahar ve ilkbahar konumunda burada oluyor.Henüz kovan içi detaylara geçmedik.Önümüzdeki günlerde kovan içi kontroller yapılacak,bal ve diğer arı sorunları tesbit edilerek gerekli önlemler tarafımdan alınacaktır.
Bu yıl çalışmalarda farklı bir uygulama yapmak isterim.Kovan içi kontrollerde anasız kovan olursa birleştireceğim.Ama bal sorunu olan kovanlara işaret koyarak onları hergün  gece bitirebilecekleri miktarda şerbet desteği yapacağım.Tüm kovanlara aynı zamanda şerbetleme yapmayacağım.Bal hasadından sonra 140 arıya 200 kg şeker verildi.

Nakliye sırasında ballı kovanlar oldukça ağırdı...Bal stoğu iyi olanlara destekleme yapmayacağım.

Ancak bal sıkıntısı olanlara yeterince stok yapana kadar şerbet vereceğim.Ayrıca kovan örtü bezlerini kış önü yenilemeliyim.Örtü bezi olarak şeker çuvalı kullanmaktayım.Çuvallar kovanın sol tarafının üst kıyısına zımbalanıp,çerçeleri sararak fazlası boş yere kıvrılıp kapatılmalıdır.
Arılığım bu konumda 3 ay kalacak.15 Aralıkdan sonra mevsim durumu göz önüne alınacak.gerekirse kış ve bahar arılığı sahası hazırlanacak.
Arılar henüz yeni yerlerine uyum sağlamamışlar...Ayrıca nektar ve polen sıkıntısı had safada.Çünkü;Arılar hırçın gözüküyor.Ama arılığa yeterince suluk yerleştirildi.
Havalar akdenizde hala sıcak görünüyor.Bugünde hava sıcaklığı 32-33 derece civarı...
Bizim ilçe yeni ilçe olduğundan gelişimde hızlı...Bu gidişle yakında bu arılığı zorunlu terkederiz...
Bizim arılıkda işler normal gibi gözüküyor...Detaylar hakkında sizlere bilgi aktarımını önümüzdeki günlerde yaparız...
Yorum Gönder