Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

19 Kasım 2013 Salı

KALİPTOS VE YENİDÜNYA BANKO...

Arıcı 07-ANTALYA                   ORGANİK ARICILIKDA

 
          YENİ BİR        ÜRÜN
,
....
          PROBEE41...BU ÜRÜNLE           TANIŞTINIZMI?Akdeniz bölgesi bu sonbaharı normların üzerinde ılık yaşıyor.Bu durum arıcılık açısından bugün için çok iyi gözüküyor.Hafta sonu çalışmalarında bal stoğu olmayan sıkıntılı kovana raslamadık.Bu demektirki ocak ayına kadar kafamız rahat...Hatda şubata kadar sıkıntısız uzanma şanşımız ufukda iyi görülüyor.
 Resimler bu sonbaharda arılarımızı rahatlatan,ayrıca ekonomik açıdan bütçemide rahatlatan okaliptüs ağaçlarını gösteriyor.Kaliptüs ağaçları maşallah hem polen hemde bal kaynağımız oldu bu güz mevsiminde.Çevremdeki arıcılar pürene gitti.Bende yerimde kaldım.Aslında püren ormanları evime 4-5 km kadar ancak.Bu yıl yağmur geç yağıp püren geç açında geçmiş tecrübelerime sığınarak pürene gitmedim.Çünkü;Geç açan püren nektarsız oluyor.Kokusu güzel olsada balı çok düşük.Arıyı kandırıp çok uçurup yoruyor.Arılarda zararda sezonu kapatıp kışa giriyordu.Bende püren yerine kaliptus ve yenidünyaları tercih ettim.Şimdilik maşallah tecrübelerim ve tercihlerim doğru gibi...
 Hafta sonu yaptığım kovan kontrollerinde hem kovanların yeni bal yaptıklarını hemde stoklarının maşallah iyi olduğunu gördüm.Daha öncede 15 gün kadar önce yaptığım inceleme ve gözlemlerde arının kaliptus ağaçlarına yoğunlaştığını tesbit etmiştim.O zaman yaptığım kontrollerle hafta sonu yaptığım kontroller arasında maşallah çok olumlu farkları gördüm.
 Resimlerdede görüldüğü gibi kaliptüs çiçekleri açan pamuk misali yada çam basrası gibi beyaz bir renge sahip oluyor.Arılarda bu çiçeklerden hem nektar hemde polen bakımından faydalanıyorlar.
 Akdenizde orman sahalarının aralarında yangın önleme şeritleri yer almaktadır.Bu yangın önleme şeritlerinin tüm kıyıları orman sahasında kaliptüs ile kaplı.Bu kaliptüsler yılda iki kez açarlar.Nisan ayında ve kasım ayında.Her ikisindede arılar için can simidi gibidirler.

Bu aralar pastırma yapılacak yada yağı çıkarılacak zeytinler artık siyahlaşmakta.Siyahlaşma zeytinde olgunluk belirtisidir.

 Resimde görülen arılığım...Burada nasip olursa 45 gün kadar daha duracağım.Yıl başında yada daha sonra kışlık yada kirişlik bölgeye taşınacağım.
 Yeni dünya çiçeğinin tomurcuk tüylü hali...Bu çiçekler açınca çok güzel mis gibi nektar kokusu çevreye yayılır.Bunu alan arılar çiçeğe hem polen hemde nektar için üşüşürler...
Yeni açmaya başlamış yenidünya çiçeğinden görüntü...
Arılığımız böyle...İçinde rahatça dolaşamıyorum.Arı  uçuşda ve çalışmada...Yaşlı işçi çok...Birisi gelip çarpmaya dursun.Hemen sokmaya geçiveriyor...
Yorum Gönder