Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

7 Mart 2014 Cuma

HAVALAR VE ANA ÜRETME İSTEKLERİ...

TARİHTAHMİN EDİLEN
Sıcaklık (°C)HadiseNem (%)Rüzgar (km/sa)
En DüşükEn YüksekEn DüşükEn YüksekYönHız
8 Mart Cumartesi717GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI5389Kuzeybatıdan10
9 Mart Pazar715GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI6496Doğudan9
10 Mart Pazartesi614GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI9096Kuzeydoğudan7
11 Mart Salı514SAĞANAK YAĞIŞLI8796Güneydoğudan8
12 Mart Çarşamba515GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞLI5993Güneydoğudan8
Çok şükür 1 haftadır yağan yağmur toprağı suya doyurdu.Günlerin devamındada hep yağmur gözüküyor.Bugün kovan açmayalı 8 gün oldu.Geçen perşembe arılığı kontrol edip şerbet vermiştim.
 Bahar olabildiğince kendini topladı.Ama havalardan dolayı bu yıl ot yılı olur.Yani her yer otlarla yemyeşil olmada.Bu otlarçiçek ve nektara dönüşürse mükemmel olur...Bunuda önümüzdeki gelen zaman gösterir nasip olursa.
 Bazı arkadaşlarım ana üretme sevdasına erken başladı.Hava ısınmadı.Petekler yumurta ve yavruyu fullemedi.Petekler ful yumurta kapalı pupa yavruya dönüşsün.Kovanlar güçlensin.Gece ısısıda 15-20aralığına ulaşsın.Çünkü:Hava sıcaklığı ana üretmede oldukça önemlidir.
 Arılığımız apalama yatma yuvarlanma devresinde...Bu kovanlar inşallah arılarla dolacak.katlar gelecek.Dolanlara kat konmaya başlayacak.Bu işleryapılırken erkek arılar çıkacak.Erkek arılardada olgunlaşma devresi dolacak.Erkek arıdada olgunlaşma devresi işçi arı gibi 15-20 günde olmakta.
 Ana üretme ve arı bölme yapmak için kovanların gelişme dönemini tamamlaması gerekecek.Şimdide arılıkda erkek arılar var.Analar olgunlaşıp çiftleşme uçuşuna erken baharda 5 günde çıkamaz.Bu süre 7-10 gün arasını bulabilir.Hava ısısı ılık ve güneşli rüzgarsız gün ana arının çiftleşme uçuşu için oldukça önemli etkenlerdir.
İşte böyle bir kapalı yağmurlu mart ayını yaşarken baharı özleyen sabredemeyen arıcı dostlara ulaşma çabamız sürüyor.Diyoruzki sabredin.Ana üretmeye daha bir kaç gün var...
Yorum Gönder