Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

11 Mayıs 2014 Pazar

SUNİ OĞUL

Arıcı 07-ANTALYA
Teknik arıcılıkta kolonilerin doğal oğul vermesi istenmeyen bir olaydır. Nektar akışının başladığı dönemde gerçekleşen oğul, anaç koloninin gücünü azaltmakta böylece bal verimini düşürmektedir. Ayrıca oğul çıkışının devam etmesi durumunda kolonide kuluçka görevi gören genç işçi arıların oğulla birlikte çıkmasıyla anaç kolonide kuluçka faaliyeti aksamakta ve bunun sonucunda kireç hastalığı görülebilmektedir. Arıcılıkta bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için doğal oğula karşı tedbirler alınmalı, koloni sayısı artırılmak isteniyorsa suni oğul (bölme) yapılmalıdır.

  Arıcılıkda arı üretmek amacıyla gelişen farklı kovanlardan  arılı çıta toplama usulüyle yeni kovanlar oluşturularak analandırılıp faal hale getirilmesine yapay oğul denir.
                       Yapay oğulda iki amaç taşınır.1-Yeni genç oğullar üretmek 2-Gelişen arılı kovanların oğul vermesini engelleyerek güçlü bal kovanları oluşturmak.
                        Genel anlamda bahar aylarında bu iki usulüde denemekteyim.Yapay bölmeye geçmeden önce transfer yöntemiyle veya miller yöntemiyle ana arı yüksüklerinin oluşmasını sağlamaktayım.Bunlar 1 haftalık olunca gelişen kovanlardan 1 er çıta alarak  yeni bölme rılar üretiyorum.Kovanım  bu yılki bal mevsimine yetişmesini istiyorsam 5-6 çıtalık bölmeler yapıyorum.5-6 çıtalık bölmeler analandırılıp yumurtlamaya geçince takriben 1 aylık dönemde ballığa çıkıyor.Çünkü hergün yumurtlayan genç ana 5-6 çıtayı ful yumurta ile doldurursa çıkan arılar kovanı hemen kolayca dolduruyor.Verilen yeni petekler invert şurupla desteklenirse kolayca örülüyor.15 Nisanda bölme yapılmışsa 15 haziranda iyi bir bakımla ballıklara kadar ulaşması mümkün olabiliyor.
                          Diğer sistemle amaç arılı kovan sayısını artırmaksa o zaman daha sayıda peteklerden kovan oluşturuluyor.Yeni oluşan yapay oğulun %100 kalıcı olmasını istiyorsak 3 çıtalık bölmeler yaparak analandırmalıyız.Ama bahar ikliminiz akdeniz gibi uzun süren son baharıda uzun olan yerlerde 2 çıtalık bölmelerde mümkün.Hatda amacım arı üretip satmak olsun diyorsanız tek çıta  bölmede mümkün.Ama tek çıtada ve iki çıtanın her iki tarafına köpük duvar konularak kovan daraltılmalı ayrıca az az olmak şartıyla devamlı invert şurupla desteklenmelidir.Çünkü:Tek veya 2 çıtanın çalışan işçi ve genç arısı az olacağı için ana arının bakımı ve beslenmesi,kovanın ısıtılması yavruların beslenmesi zor olacağından kovan daraltılmalı.Bu daraltmayı petekleri şeker çuvalıyla sararak yapabilirsiniz.
                       
     Bu yıl henüz ana arı üretme ve bölmeye başlamadım.Arıların iyice güçlenmesini beklerken,Nisanın 20 sinen beri süregelen olumsuz hava şartları gece ısısının düşüklüğü ve üstünede nosema sıkıntısı biraz gecikmeme sebeb oldu.Nasip olursa 20 mayısa kadar ana arı üretme ve suni oğul işlerine bayağı halletmiş  oluruz.Bugün hava mükemmel gözüküyor.Yerdeki ıslaklıklar kurusun saat 10.00 gibi arılıkda olmayı planlıyorum.Tüm arıcılara bu güzel pazar gününda iyi çalışmalar diliyorum.
Yorum Gönder