Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

30 Eylül 2014 Salı

ARILIK DÜZENLEMESİNİN ÖNEMİ

Arıcı 07-ANTALYA
                 Arılar resimdeki yere geleli 10 gün oldu.Arıların altına konulacak olan palet ve demir altlıkları taşımak sorun oluyordu.Bu yıl,yayla dönüşü altlarına koyduğum palet ve demir altlıkları yayladan getirmedim.Arılar için yeni paletler ayarladım.Yükseklikleri arttırmak için ayaklarının uçlarına parça ekledim.Yükselttim.Kovanları üstlerine yerleştirince planlamamın harika olduğu ortaya çıktı.Çünkü;uçuş tahtası 25 cm yükseklikteydi.
                       Kovanlar yerdeyken arı doğru dürüst uçuş yapmıyordu.Hele yavru uçuşu yok gibiydi.Bugün yerden kalkınca öğleden sonra 15.30 civarında öyle bir yavru uçuşu görüldü ki sanki Nisan sonu mayıs başı gibiydi.Demekki kovan yerde olunca yavru arının uçuşa çıkışı zor oluyor.Yerden yüksek olunca uçuş tahtasından  uçuşa çıkması daha kolay oluyor.Bugün bu bilgiyide hafızaya kaydettik.Sizlere aktarıyoruz.
                  Perşembe günüde kovanlar kontrole alınacak.Bal akışı denetlenecek.Gördüğüm kadarıyla birçok kovana ballık koymam gerekecek.Yaylada kullandığımız ballarını süzdüğümüz örük petekleri yayladan getirdik.Ballıklarla birlikte kovanlara dağıtacağız.
Son denetim ve gözlemlerimde  hala kanatsız arıların kovan önlerine atıldığını görüyorum.Ancak bu durum 1 ay önceden oluşan olumsuzluk.Sanırım yeni çıkacak yavrularda varrova yemi olmuş arılara belki çok az yada rastlamayacağım.Yeterince mücadele yapıldı.Bilhassa Yazın ürettiğimiz kovanlarda yaz boyu mücadele sürdürüldüğü için böyle bir durum söz konusu olmuyor...
Sonbahar yağmurlarının etkisiyle açan pürenler çiçekte.Bakalım bal nasip olurmu?Hiç olmazsa bize yük olmasınlarda o bile kardır...
Yorum Gönder