Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

1 Mayıs 2015 Cuma

YENİ NESİL KOVANLARIM


 Bu yıl kararlıyım atılım yapmaya.Hep araştırıcı çözüm üretici oldum.Güzel parlak fikirler,kolay çözümler öğrendim,ürettim,paylaştım.Ancak bir eksik vardı.Arıcılıkda gelişimi verimliliğimi etkileyen...Arı kovanlarım.Çok ağırdılar.Antalya usulü 9lu ve 21 cm lik çıtalar..Pek uygun değildi.Standartlardan küçüktü.Yeni kovanlar sipariş verdim.1.Gurup 100 taneydi.80 tanesini teslim aldım.Ağaçları ve ustası özenle araştırıldı,seçildi.Ağaçları sedir.Taban ve kapaklar plastik. http://www.simecsgroup.com/  Serdar Beyle Muğla arıcılık kongresinde görüşmüştüm.Ürünlerini beğenmiştim.Bu taban ve kapaklardan 225 tane aldım.125 tanesini çevremdeki arkadaşlar sipariş vermişti.Onlarla paylaştım.Nasip olursa Önümüzdeki zamanlarda 200 tane daha bu kovanlardan yaptıracağım.
 Kovanların dış boyaması böyle kalacak.Boya kullanmayacağım.Bezir yağı sürdüm.Gerekirse her yıl süreceğim.Boya güneşle kavrulup kovandan dökülüyor.
 Kovanlarda kullanılan sedir yada katran ağacı kerestesi Antalya'nın  Elmalı ilçesinden.Ustamızda Elmalıda.Hüseyin Alper.Kovan kerestesi 4 cm kalınlığında biçilmiş.Bu tahta silinip temizlenip  zımpara edilip işlenerek  3cm civarına düşürülüyor.Ortalama 3,2 cm..Ayrıca ağırlıkda yok.
 Çıta ölçülerimizde standart..En büyük Boy.Hatda 25 cm yükseklikte bile olabilir.Çıta genişliği 3,6 oluyor.Bu ölçüler tabana göre ortaya çıktı.Kısaca 47,2 uzunluğunda 25 cm derinliğinde çıta kullanacağım.Çıtanın alt parçası içden değil,çıta ucundan dışdan çivilenecek.
 Kovanlarımız artık standart boy.Polen toplamayada,propolis üretmeyede hazır.Bende sezona hazırlanıyorum artık.Şimdiye kadar 150 kovanla bu işi yapıyordum.Şimdi 350-450 aralığına ulaşacağız.Bu ay mayıs boyunca ana üretmek ve suni bölmeler yapmaya devam edeceğiz.
 Ayrıca kovanlara uygun çıtada 40 kovan 400 çıta arı alıyoruz.Benim mevcut olan kovanlarım derinlik bakımından 21,5 petek ölçüsünde 20x40 ölçülerdeydi.Bu çıtaları bu kovanlara koyduğum zaman tabanda 4-5 cm boşluk kalıyor.Bu sorunuda 2.çıtaya ve son çıtaya 24-25 li derinlikte çıta koyarak aşmaya çalışıyorum.
Artık yaz kış havalandırma mükemmmel.Varova mücadeleside daha kolay olacak.Düşen varova çöplüğü boylayacak.Tabandan yukarı çıkması zor gibi görünüyor.
Arıcılık yaparken araç kovan ve diğer ekipmanlar iyi olmalı.Bu araçlar verimliliği iklim kadar etkileyebilen diğer etkenler.
İnşallah tüm arıcılar kaliteli kovan ve arıcılık ekipmanı ile çalışma imkanı bulurlar.

NOT:Kovanlar kendi imkanlarımız ile yaptırılmış olup,devlet desteği kullanılmamıştır.Antalya Bölgesi Arıcılık Destek ve teşviklerinin il olarak dışındadır.
Yorum Gönder