Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

9 Mayıs 2016 Pazartesi

ARILIĞI BAL MEVSİMİNE HAZIRLAMA

Arıcı 07-ANTALYA
                             Yıllardır arılarla ve arıcılarlayız.Sonuçda Türkiye'de arıcılık yapmaktayız.Yıllardır sorunlarda değişen yok.Aynı sorunlar,aynı çözümler...Yine hap yap para kap türü bir sürü arıcılık yem katkı vitaminleri...Bedava şakşakcısıda  biz arıcılar...Arı ne ister? Ne ihtiyacı var?  Bilmeyen bu işde ahkam kesmesin arıcılık yapmasın.Varova ve hastalıklar..Yanlış ilaç kullanımı... Çöken kovanlar..Tüm arıcılarda..Bende,sende onda..Hepimizde...Arı temiz bir kovan ortamı ister.Temiz sular ister.Nektar ister,polen ister.Başka ?Yok....Ne istesin..sahibininin sağlığına duacıdır...Antibiyotik vermesin diye...Varovadan beni koru der.Ama maalesef tek çözüm hala amitraz içerikli maddeler...Diğerleri mi?Onlar hap yap..! Dr reçetesine ekle...
   Ey arıcılar hep yanlış yaptık..Hani arkadaşlarımız sorarlar.Kaç sandığın var?Balkanlar ve avrupalı arıcılar kovanlarını yukarıya çok katlı olmaya zorlarlar.Bizde hamallığı severiz..Yana doğru çoğaltırız.Boş kovan kalmasın koy bir çıta arı..Beyini çıkarsın o kendini kurtarır...Hep böyle geldik.Bundan dolayıda kovan başı desteği kaç yıldır hala 10 lira...Devletde uyandı...Arıcı yana gelişiyor peteğe değil dedi...Bunun çözümü çok katlı gelişmiş kovanlar.Hep duyarız.Bende yaşadım.Ne kadar balın oldu?Bu yıl bal yok..Cevap aynı...Aslında bal var.Ama koloni yönetecek arıcı yok.Kaç arıcı var nektara göre kendini hazırlayabilen ?İşte Antalya'da bir çok arıcı gibi bende aynı...Sandal balı geldi mart ayında..Arılar zayıf..Bal toplayamadı...Arkasından turunçgiller onuda kaçırdık...Çam dersen bahar balını veriyor...Arıcı da diyor ki..ah bir param olsa şu arıya şeker kek verebilsem?Yok böyle bir şey!Türkiye'de arıcılığı kökden yanlış yapıyoruz.Kışın sahil koridoruna yığılan kovanlar..Ilıman kış ve nosema ile laçka oluyor.İyice zayıflıyor.Yarısı sönüyor.Sonra baharda gelişmiyor.Tek çözüm...Son baharda son balı alıp,arıyı son kez yavruya oturtup soğuk bölgede kışa gireceksin.Arı uçamıyacak.Zorunlu salkımda kalacak.Koloniler güçlü kalacak.Şubatla arıyı indir sahillere...Bir iki kez şurup ve kek..varova mücadelesi,kovan bakımı,temizliği,kaliteli petekle yeni örüm peteklerle bal mevsimlerine kucak açacaksın.
Arılar bahara doğru kovan içinde iyice sıkıştırılmalı,şerbet ve kekle desteklenip güçlü yavruya yönlendirilmeli.Mart ayında kışa  dolu giren  kovanlar ikinci katıda dolduracaktır.Güçlü işçilerle arılar kolay bal yapacaktır.Bugün arılıkda gözlemlerimde;5-6 çıtaya kadar arılarda bal yok...13-14 çıtada katlı kolonilerde 3-4 çıta dolu bal vardı.Bu ne demek oluyor? Koloninin işçisi çoksa balıda buluyor.İşçisi azsa kovanı zar zor besliyor,artıramıyor.Artıramayınca o koloni stresli oluyor.Kapağı açarken serseri uçak gibi sokacak adam arıyor.Yıllardır hep çok kovanım çok arım olsun diye düşünürdüm.Ama hep yanlış düşünmüşüm.Çok kolonim olacağına kovanlarım 3-4 kat olsun..Şimdi bu doğrultuda gidiyorum.
Bu kolonilerin bu resim 15 gün önceki hali..Maşallah şimdiilk iki sırada üç kovan hariç hepsi katda..Yani 13-14 çıtadalar.Hedef yaz yayla balına kadar bu sayıyı 20 çıtanın üzerine ulaştırmak.Ne yapayım 200 tane kovanı..Bal yok,kendini beslemez, aç.Kışında perişan...
Arıcı kardeşim,
Arılarını gideceğin nektar akışına hazırla.9 mayısda çıtaya atılan yumurta 30 mayısda arı olarak doğar.20 günde kovan içinde gelişim ve değişim süresi.19 Haziranda tarlacı olur.Bu hesabı iyi yapmalısın.Nektar akışında koloninin tarlacısı işçisi bol olursa bal sorunu yaşamazsın.Onun için Bu günlerde gerekli çalışmaları iyi yapmalısın.
Tüm arıcılara iyi bir bal sezonu dilerken,arıcılık bloğumda 1.000.000 ziyaretçi sayısını yakalamaya az kaldı.Günde 1000-1500 arası ziyaretçi akımı yapan bu blok 993.000 gibi bir rakamı yakaladı.5-6 gün sonra 1.000.000 dalya diyeceğiz.Hepinize teşekkürlerimi sunarken,fikrinizi değiştirin,kovanları yana değil,yukarı gönderin.duplex,triplex katlarla kovanlarla çalışın..


Yorum Gönder