Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

13 Temmuz 2016 Çarşamba

YAYLA ÇİÇEK BAL ZAMANI

Arıcı 07-ANTALYA
 Bu yılın yayla çiçek bal mevsiminin tam ortasındayım.Arılar peteklere nektar taşımaktalar.Bu arada bende onları takipteyim.Olgunlaşan ve dolgunluğunu tamamlayan petek bölümlerinde sır kapama işleri başlamış gibi.
 Bu mevsim girişi toros yaylaları çok kuraklık yaşadı.Bundan arılarda bitkilerde olağan üstü olumsuzluk yaşadı.Ama haziran içi ve temmuz içi yağışlarımevsimsel bitkilerin gelişip olgunlaşmasına olumlu katkı sağladı.
 Bu yıl arılığımdaki toplam kovan sayısı 110.Buna 20 adet minik 15 e-23 lük çıtalara sahip ruşet kovanlarım dahil değil.Kovanların 2/3 ü ballıklı.Ballıklı kovanlarımda ortalama 5-6 çıta ballı petek bal katında dolmuş pozisyonda.
 Bu yıl doğal karakovan kasnak petek çalışmasınıda yapmaktayım.Her kovana 1 adet kasnak yerleştirdim.Ama tamamı örülmedi.Kasnak bal karakovan çalışması kolay değil.Bunuda öğrendik.
 Mevsimsel çiçekler açmaya devam etmekde.Bunun yanında meyve bahçelerinde olgunlaşıp dökülen meyvelerde arılar için nektar kaynağına dönüşüyor.Bu aralar kayısılar olgunlaşmada.
 Dikensi yayla çiçekleri.Toros yaylaları bu tür ve eflatun renkli çiçeklerle dolu.Ayrıca mera çiçekleride çayır otlarıda artık çiçeklenmiş durumda.Her ne olursada yayla çiçeklerinin aroma tadı mükemmel.Ama nektar oranı kısıtlı.
 Bu kovanlar ruşet.Kovan içi yükseklik 18cm ...Çıta ölçüsü 15x22.5...Dışdan dışa en 25 Boy 19 uzunluk 35.Bu kovanlara arı silkme tamamlandı.Bu kovanları hem bal hem arı üretmede kullanacağım.Balda karakovan kendi örme çıta.Arı üretmede ise:Kovanlar içerisinde mükemmel olan analar seçilip,onlardan ana arı üreterek kovanların ana arısını değiştirme...
İşte böyle arı dostları.Benim arılığım Korkuteli Yukarıkaramandaki torosların yaylasında.Bulunduğum yerde rakım 1500 m ...Bal verimliliği orta düzeyde.Ama masrafsız ve kolay olduğu için kendi yayla mezrasını tercih ediyorum.Burdan sonra önümüzde ufkumuzda çam basra-püren ve keçiboynuzu  var...Bakalım ne nasip ne kısmet olacak...


Yorum Gönder