Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Google+ Badge

Translate

9 Nisan 2018 Pazartesi

Ana Arı Üretme Zamanı

Uzun zamandır yazmıyorum.Sebebine gelince çok bilmişler varya,herşeye yorum yazanlar.Sıkıldım yazılanları okumakdan,gereksiz eleştiriden.Çünkü;Toplumda herkes yorumcu.İcratçi ise yok.Adam yapmayacak eleştirecek.Yersen.

 Dostlar arıcılık kalite ana arılarla değer kazanır.Ana arılar kalite olmazsa,birde  varovada güçsüzseniz kovanlar 4-5 çıtada sürünür.Sezon bitimine ancak dolar.Bal yapamaz.Yiyeceğinide siz alırsınız,kışın açlıkdan söner.Arı ölmüş dersiniz.
 O halde basitçe ana arıları yenileyin.15-20 tane çiftleşme kutusu alın,küçük.İçine arı silkin.klavuz petek takın.kek yada şurupla petek ördürün.Basit bölme yöntemi ile boş bir kovana bölme yapın. Yumurtalı pupalı ballı petekler alın.Farklı kovanlardan 3 çıta yumurtalı kurtcuklu 2 çıta çıkmak üzere kapalı pupa 2 çıta ballı polenli petek alın.Kek koyun şurupluğu doldurun.Böldüğünüz gün 1 olur.5. gün ikindi kontrola alın.Memeleri kontrol edin.Açık memeler boldur.Siz kapalı memeleri  kesin temizleyin.Açıklar kalsın.10. günde tekrar açın.Kapalı memelerden falçata ile kesip hazırladığınız çiftleşme kutularına takın.Çiftleşme kutuları bölme işinin 7.gününde arılandırılmalıdır.
Çiftleşme kutularını 7 gün dokunmayın.Hatda önünden bile geçmeyin.Meme takıldıkdan 10 gün sonra bakaranız,ana arının hızla yumurta attığını çok kaliteli bir ana arı olduğunu göreceksininiz. O halde kolay gelsin.

Arıcı 07-ANTALYA
Yorum Gönder