Bu Blogda Ara

GOOGLE SAYAÇ-ziyaretçiler...

ANTALYA HAVA DURUMU

ANTALYA ANTALYA HAVA DURUMU ARICI 07 HAYIRLI MEVSİMLER DİLER.

Translate

2 Mart 2014 Pazar

DURUMLARDA BULUT VAR...

Arıcı 07-ANTALYA
                   Antalya'da havalar bulutlu.Geçen hafta arılara bir gün bakabildik.O günde arıya invert verdik.Detaylı bir kontrol olmadı.Bizde arıları doğal ortamda inceledik.Arılar iyi çalışıyordu.Bu hafta varrova mücadeleside yapmadık.Artık önümüzdeki zamanlarda nasip olursa iyi günlerde çalışmalar devam edecek.
               Çevremdeki doğal bitki örtüsü baharın gelişine sevinir gibi tepki verdi.Nede olsa cemre havadan sonra suyada düştü.Bu ayın 6 sında toprağada düşecek.Yani toprakda ısınmaya başlayacak.Aslında cemre Dünyamızın kutuplar wekseninin yörünge düzlemine eğimine göre değişimi ifade ediyor.Dünyamızın yörüngesindeki konumu değişiyor.Güneş ışınları artık kuzey yarı küreye daha dik gelmeye başlıyor.Durum böyle oluncada önce hava sonra su daha sonrada toprak ısınacak.
         Bu ısınmanın etkisiyle bitkilerde gelişecek.Ancak hava bulutlu yağış yok.Allah kuraklıkdan korusun.4-5 gündür bulutlarlayız ancak,yağmur bize uzak.Bu resimdeki sarı çiçek açan bitki azgan.
                Benim bahar arılığımın favori çiçekleri bu kirişler.Gerçekden enfes polen kaynağı.Üstelik 30-40 gün süren çiçekli dönemide başka bir avantajı.Arılar iyi polen topluyor.Topuklarında kırmızı polenler kirişden siyahlarada laleden.Çoğu arıcı lale polenini göremez.Çünkü:Koyu kahverengi yada siyahımsı olurlar.
                    Bu çiçeklerdede görüldüğü gibi polen torbaları dikkat çeker.Patlayan polen torbalarının poleni arılarca toplanır.Bu olay tabiatın vazgeçilmezidir.Arı polen toplayayım derken erkek  hücrenin spermi olan poleni sağa sola dağıtır.Çiçeklerin döllenmesini sağlar.Bu döllenme bitkinin meyve vermesini sağlar.  
             Bu çiçeklerdede görüldüğü gibi bazılarının polen torbaları arılarca patlatılmış.Polenleri alınmış.
Azgan bitkisinin sarı çiçekleri enfes bir koku yayıyordu çevreye.Bitkide çiçek kokusu varsa nektar var demektir.Ancak bu bahar bitkilerinin nektarı arıya ancak yeter,hatda yetmez.Çünkü;Arılar bunlarla yavru hızını artıracaklardır.
İşte böyle.Antalya bulutlu ancak yağmursuz.İnşallah bu kadar zamandır güneşi göremiyorsak yağmura kavuşuruz,toprakda suya doyar.

2 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

sayın hocam inşallah herşey beklediğiniz gibi olur,yağmur yeterli düşmedi bizdede,bahar mevsiminin tüm beklentileri karşılaması ümidimiz ve isteğimiz kolay gelsin

Zulfu T dedi ki...

Antalyaya selamlar..